تسمه تایم

تسمه تایم پلی اورتان
تسمه تایم پلی اورتان
ژوئن 8, 2021
نمایش همه
تسمه تایم

تسمه تایم

تسمه تایم
تسمه تایم وظیفه بسیار مهمی در عملکرد موتور احتراق یک خودرو به عهده دارد، تسمه تایم در داخل موتور قرار گرفته و میل لنگ را به میل سوپاپ‌ها مرتبط می‌کند. وظیفه اصلی تسمه تایم، تنظیم زمان بندی دقیق بین باز و بسته شدن سوپاپ‌ها می باشد بنابراین تسمه تایم نیروی محرکه را از دنده تایمینگ سر میل لنگ می‌گیرد و آن را به دنده تایمینگ میل سوپاپ انتقال می‌دهد. به این ترتیب 4 عمل اصلی در موتور خودرو که شامل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه است به درستی انجام خواهد شد. موتور یک خودرو در 4 عمل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه باعث حرکت خودرو می‌شود و تسمه تایم با چرخش خود وظیفه زمان‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ های هوا و سوپاپ های دود را بر عهده دارد.

نحوه قرار گرفتن تسمه تایم در خودرو از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا جابجا شدن چند دندانه از تسمه تایم می‌تواند زمان‌بندی باز بودن سوپاپ‌ها را تغییر داده و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در کار موتور شود، چنانچه تعداد دنده هایی که جابجا می شود زیاد باشد، ممکن است به موتور آسیب جدی وارد شود.
کیت تسمه تایم شامل تسمه، یک تسمه سفت کن و یک هرزگرد می باشد که تسمه و بلبرینگ هایی که در تسمه سفت کن و هرزگرد قرار دارند دارای عمر مشخص هستند و باید در زمان مقرر عوض شوند، اگر تسمه تایم پاره شود و یا یکی از بلبرینگ ها خراب شوند، زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها و بالا و پائین رفتن پیستون ها به هم خورده و موتور آسیب خواهد دید.