تسمه نقاله

تسمه تایمینگ ماشینی و صنعتی
تسمه تایمینگ ماشینی و صنعتی
ژوئن 8, 2021
تسمه نوار نقاله
تسمه نوار نقاله
ژوئن 8, 2021
نمایش همه
تسمه نقاله

تسمه نقاله

تسمه نقاله
یکی از مهم ترین ماشین آلات برای افزایش بهره وری و کاهش هزینه جابجایی در صنعت، تسمه نقاله می باشد. با استفاده از انواع تسمه نقاله ، کلیه جابجایی مواد اولیه، قطعات حین تولید و محصول نهایی که باعث هزینه های گزاف می شود به طور اتوماتیک انجام می پذیرد.
تسمه نقاله، از یک نوار مدار بسته (Close Loop) تشکیل شده است که برای حرکت از موتور گیربکس نیرو دریافت کرده و به کمک دو غلتک ابتدایی و انتهایی به حرکت در می‌آید و به طور ممتد حرکت می‌کند.
گاهی در خطوط تسمه نقاله علاوه بر فرآیند جابجایی محصول ، لازم است شرایط خاصی برای محصول ایجاد شود بطور مثال ممکن است دمای خط تا حد زیادی بالا یا پایین برده شود، محصول شسته شود ، خشک شود ، آغشته به مواد مختلف گردد، تحت فشار و نیروی خاصی قرار گیرد، سورت شود و مواردی از این دست، از این رو تسمه نقاله باید از لحاظ فنی و ساختاری با تمام فرآیندها سازگار باشد و همچنین قادر باشد وزن محصولات را تحمل کرده و آنها را در مسیری که ممکن است افقی، شیبدار یا عمودی باشد جابجا کند. تنوع شرایط محیطی در صنایع مختلف و نیاز به قابلیتهای مختلف باعث گسترده شدن تسمه نقاله شده است.
تسمه نقاله غالباً از چندلایه و از تلفیق مواد مختلفی تولید میشوند، پی وی سی (PVC)، پلی اورتان (PU)، لاستیک (Rubber)، پلی پروپیلن (PP)، تفلون (PTFE)، برزنت، الیاف کِولار (Kevlar)، الیاف کتان، الیاف پلی استر، آهن ،استیل و … موادی هستند که گاهاً بطور تکی یا ترکیبی در ساختار تسمه نقاله بکار برده می شوند.

مزایای استفاده از تسمه نقاله

۱. کاهش کار در حالی که به طور انبوه افزایش بهره وری و بهره وری زمان.
۲. محافظت از کارگران در برابر صدمات ناشی از حمل بارهای سنگین.
۳. در امان نگه داشتن محصولات از آسیب در حین حمل و نقل.
۴. تغییر مسیر و انتقال راحت محصولات در مسیر جدید.
۵. تسمه نقاله بسیار با دوام بوده و نگهداری آن ها بسیار ساده است.